Kurs iz Promene

Opišite neko svoje lično iskustvo koje će pomoći ostalim korisnicima tako što će da ih motiviše ili da im pruži odgovor na neko pitanje.
Korisnikov avatar
Pridružio se: 19.12.2010. 20:40
PostPoslato: 13.10.2011. 18:06
Ja sam upravo poceo da pisem ,da ovu temu/kurs vodi Anugurihiitosumi a da se ostali uzdrže od komentara.Na taj nacin cemo imati bolji pregled ovog kursa.

Dakle postavljac teme odgovara na nasa pitanja a ko zeli da komentarise ili pomogne nekom neka se obrati preko pp toj osobi.

Nadam se da smo se razumeli a ako nismo Ja kao moderator uvescu"Zakon celicne pesnice" :lol: :lol:

:violence-axechase: :violence-hammer: :violence-pistoldouble: :violence-minigun: :violence-smack: :violence-stickwhack: :violence-uzi: :violence-smack: :violence-smack: :violence-smack:

HVALA na razumevanju :D
Korisnikov avatar
Pridružio se: 09.05.2011. 19:32
PostPoslato: 13.10.2011. 20:46
Mila,13petak,Anugurihiitosumi,hvala na postovima i objasnjenjima.U buduce necu da saram na ovoj temi i za objasnjenja saljem privatne poruke.Hvala puno na razumevanju :D
Korisnikov avatar
Pridružio se: 11.03.2011. 14:24
PostPoslato: 13.10.2011. 22:00
Draga Anuguri(ne zameri sto skracujem tvoj nic), moja odluka je bila bas kao sto si rekla -brza , pomislih mozda je komplikovano, ali ipak se upustih u ovaj tvoj pozitivni talas!
Pocela sam pisanje u svesci koja je cekala, a na koricama velikim slovima pise"LOVE" Nije slucajno :)
Hvala ti! Lepo spavaj :)

Pridružio se: 12.10.2011. 10:57
PostPoslato: 14.10.2011. 08:55
14.10.2011
Druga Lekcija:
Prociscavanje uma
Prociscavanje duse
Prociscavanje tela

PROCISCAVANJE UMA

Svesni smo da su nase misli rezultat nasih uverenja koja smo tokom zivota sticali. Da bismo promenili tok nasih misli i stvarali buducnost kakvu zelimo, neophodno je promeniti stara uverenja. Odnosno stanja svesti u kojima se danas nalazimo.To je dugotrajan proces. Za neke vrlo bolan. I trajace tokom celog kursa. Pocecemo lagano..
Vezba: Pitanja koja traze odgovore. Odgovaranjem na ova pitanja definisete sadasnje stanje vaseg uma. Za pocetak samo konstatujte. Npr. Ok ja to tako radim, dakle mislim pozitivno/negativno. Ok, svestan sam da mislim pozitvno/negativno. Vrlo je bitno da se ne udubljujete na pocetku.

Cilj dana: Da postanemo svesni sta u svakom trenutku dana stvaramo za svoju buducnost.

1.Razmislite o sebi. Sta je ono sto najcesce vidite oko sebe? Da li je to uspeh ili neuspeh, bogatstvo ili siromastvo.. Opazajte te tanane reakcije vaseg uma na stvarnost. Izostrite cula, budite pronicljivi.
Uopsteno: čega ste najvise svesni - tačnije, o čemu najviše razmišljate? jeste li svesniji onoga što imate ili onoga što vam nedostaje?
2. Sta je vaš najvažniji poslovni cilj? Koliko vremena dnevno provodite svesno usredsredjenieni na njegovo uspešno ostvarenje?
3. Imate li neku naviku ili zavisnost u životu? Koliko vremena dnevno posvećujete toj navici? Koliko ste je svesni dok se ne bavite njom?
4. Jeste li skloniji usredsrediti se na pozitivne trenutke dana ili na probleme s kojima se suočite? Je li vaš misaoni proces više negativan i l i pozitivan?

Odgovori daju SMER SVESTI.
Od danas obecajte sebi da cete se svaki dan pitati sta zapravo stvarate u tom trenutku. Da li je vas smer pozitivan ili negativan.

Za tehniku koristimo AFIRMACIJE. Izabrala sam ovu tehniku jer je smatram vrlo mocnom za pocetnike. Osnovna stvar vezana za afirmacije je ponavljanje. Da bi smo povecali njihovo delovanje mozemo koristiti ogledalo (izgovarajuci afirmacije gledajuci se u oci), ili ih snimiti i drzati na telefonu, slusajuci ih cesto. Kada slusamo svoj glas nase poverenje u ispunjenje se duplira, iskoristicemo tu prednost. Najmocnije afirmacije su one koje sami napravimo.
Danas cemo se baviti njima iz dva dela:

- Afirmacije za prociscavanje uma
Svesno biram nadu, radost i mir u svom svakodnevnom životu.
Svestan sam svoje snalažljivosti, kreativnosti i moći stvaranja veličanstvene sudbine.

Znam da moja svest stvara moju stvarnost. Uvek biram optimizam.
Svakoga sam dana sve svesniji svojih prioriteta.
Moji ciljevi su mi na prvom mestu. Usredsredjen sam na sve vredno što posedujem.
Odlučujem biti svjesniji svega za šta mogu biti zahvalan.

- Afirmacije vezane za prioritetni problem ( da bismo u hodu resavali i ono sto ne moze da ceka)

To je jedna afirmacija koju cete vi smisliti za vas konkretan prioritetan problem. Afirmaciju ponavljajte vise puta, najbolje gledajuci s u ogledalo, pravo u oci. Time dajete sebi neku vrstu obecanja.
Ove afirmacije ponavljajte najmanje dva puta dnevno, ujutru i uvece, tokom sledecih 6 dana.

PROCISCAVANJE DUSE
Istrazivanjem i sopstvenim iskustvom, dosla sam do zakljucka da najvise problema u zivotu pravi nemogucnost da oprostimo sebi i drugima, na postupcima, nacinima, situacijama.. Budite svesni da ne mozete dalje dok ne oprostite. Sebi ili drugima.

Cilj dana: Da shvatimo koliko je oprastanje bitno i oprostimo bar jednoj osobi koja nas je povredila ili sebi na odredjenoj reakciji.

Zato cemo poceti danas upravo sa tim:
OPRASTANJE
Za pocetak, izabrala sam vezbu koju predlaze Lujza Hej u svojoj knjizi "Kako da iscelite svoju dusu i telo". Autorka takodje smatra da mnoge bolesti nastaju upravo tamo gde nema oprastanja.

Sada smo spremni oprostiti. Ako možete, radite ovu vežbu s partnerom ili je bar izgovarajte glasno kada ste sami. Ponovo sednite mirno zatvorenih očiju i izgovorite: "Osoba kojoj trebam oprostiti je ____________i ja joj opraštam za_______________ ." Učinite to nekoliko puta.
Imaćete mnogo toga što treba oprostiti sebi i drugima. Ako imate partnera s kojim možete vežbati, neka vam on kaže:"Hvala ti i od sada si slobodna." Ako nemate partnera, zamislite da vam to govori osoba kojoj trebate oprostiti. Radite tu vežbu barem pet ili deset minuta. Potražite u svom srcu sve nepravde koje još uviek držite u sebi. Nakon toga oslobodite ih se. Kada ste očistili
najviše što ste mogli, obratite pažnju na sebe. Recite sebi glasno:
"Opraštam sebi što sam_________________ ." Radite to pet ili više minuta.

To su vrlo moćne vežbe i treba ih raditi barem jednom nedeljno da bismo se očistili nagomilanih ostataka loših iskustava. Neka se iskustava lako zaboravljaju, a s nekima ide teško, dok jednog dana ne uvidite da ste se osobodili i da je nestalo gorčine u vama.
Mi cemo ih raditi svakodnevno, 7 dana. Danas ponavljajte ovu vezbu koliko budete imali vremena, sto vise to bolje. Postoji jos jedna mocna vezba iste autorke koju cu vam postaviti u okviru sutrasnje lekcije.

Takodje mozete koristiti i AFIRMACIJU koju ste sami smislili.

PROCISCAVANJE TELA
Cilj dana: Da shvatimo da smo sebi najvazniji na svetu i da odlucimo da prestanemo da se trujemo.
Danasnji plan promene odnosi se na pusace. Zelim da vam se obratim kao neko ko je pusio 2 pakle dnevno, 13 godina. I prestala sam. Kada bolje razmislim, 9/10 mojih fotografija, ja sam sa cigaretom u ruci. A sada se osecam kao da nikada nisam pusila. I bila sam protivnik prestanka!
Prestanak pusenja je nesto sto bi trebalo biti na vrhu vase liste, ne samo u segmentu zdravlja nego citavog zivota. Zar moramo biti tako glupi da robijemo navikama?
Kako sam ja uspela: Pomocu knjige Alana Kara – Lak nacin da ostavite pusenje. Prodaje se u Srbiji i lako se do nje dolazi. Nije mi bilo tesko. Naprotiv, vrlo lako sam prosla kroz sve to. Nisam se ugojila niti bilo sta drugo.
Knjiga nosi izvesnu jaku energiju pusaca koji su postali nepusaci da se uspesnost njegove tehnike meri u milionima ljudi.
Ako nemate prioritetni problem, a pusite, znajte da ga imate. Dakle, prva stvar – Ostavite pusenje. Onda je sve lakse. To je sve za danasnju vezbu Prociscavanje tela i znajte da je to nesto sto ne moze da ceka. Glupo je da se hranimo zdravo i pusimo!

Ovo bi bilo sve za danas. Kao sto vidite koristimo mesovit pristup i trudimo se da istovremeno negujemo duh, um i telo. Nadam se da uspevate da pratite.

Hvala vam sto ste pazljivo citali ovaj post. :)

PostPoslato: 14.10.2011. 09:38
Danas ne zaboravite i prvu lekciju: Upoznajte sebe

Ljubav prema sebi u osnovi je svakog vaseg uspeha. Ucinite sebe srecnim danas tako sto cete odluciti da sebe volite vise nego juce. Kazite sebi: VOLIM TE, sto puta ako je potrebno.

Da li ste juce radili na svom prioritetnom cilju? Sta ste konkretno uradili? Sta je vas plan za danas?

BIRAMO ENERGIJU DANA: ENERGIJA SAMOPOUZDANJA

"Jednostavnom promenom samog sebe možemo potpuno promeniti svoj život te stavove svih ljudi koji nas okružuju."
Rudolf Dreikurs

Po pitanju uspeha, prva i najvažnija privlačna energija je energija samopouzdanja. Štaviše, nedostatak samopouzdanja jedan je od najvećih razloga neuspeha - ljudima uspeh ne izmiče zato jer ga nisu sposobni postići, već zato jer ne veruju u vlastitu vrednost i sposobnosti. Kako doživljavate samoga sebe? Smatrate li da ste vredni i sposobni? To je energija samopouzdanja!
A l i , ako ste od onih koji se nikada nisu tako osećali, ipak se možete promeniti. Kako god ste se osećali u prošlosti, i čak bez obzira na rezultate koje ste postizali, u ovom trenutku imate moć stvoriti samopouzdanje koje vam je potrebno. Ne postoji energetski obrazac koji ne možete promeniti.
Samopouzdanje katkad može biti selektivno. Na primer, mogli bismo uživati baveći se sportom, ali u poslovnom svetu nismo sigurni u sebe; mogli bismo biti sigurni u sebe na radnom mestu, ali se i osećati potpuno nesposobno po pitanju ljubavnih veza. Međutim, uglavnom znamo posedujemo li dovoljno samopouzdanja da bismo bili uspešni.
Što mislite o sebi po tom pitanju?
Jeste li sigurni u svoju sposobnost da uspete i l i se borite s oklevanjem i sumnjom u samoga sebe?

Važan izvor vašeg samopouzdanja je vaša predstava o sebi - predstava je presudno važan element stvaranja svesti. Vaše viđenje samoga sebe neraskidivo je povezano s onime što očekujete od sebe. Ako je vaša predstava negativna, očekujete da ćete postići slab uspeh pa je vrlo verovatno da će vaša stvarnost ispuniti ta očekivanja. A l i , ako je vaša predstava o sebi pozitivna i zdrava, očekivati ćete najbolje od sebe, a vaša će svest stvoriti tu stvarnost. U kontekstu stvaranja svesti vaše samooposmatranje stvara vaše licne rezultate.

Za danas samo konstatujte situaciju sa vasim samopouzdanjem odnosno predstavom o sebi. Mozete kao vezbu iskoristiti opcione liste od juce, gde se od vas trazi da napisete svoje glavne osobine i najbolje rezultate ocekujte ako je radite u paru.

Hvala vam, volim vas. :)

PostPoslato: 14.10.2011. 15:16
Zelim da vam dam par usputnih saveta a ticu se tehnike AFIRMACIJA koje smo danas koristili.

Sigurno cete na pocetku primetiti da gresite u izgovoru reci ili nepotrebno zaplicete jezikom na nekim recima prilikom izgovaranja afirmacija. Ne brinite, to samo vas um pruza otpor promenama. Ne odustajte dok ne izgovorite afirmaciju jasno, tecno i glasno ako ste u prilici.

Isto tako ce vam biti ponudjeno vise afirmacija za razlicite potrebe. Izaberite one najhitnije (postavite prioritete i medju afirmacijama).
Ja to resavam ovako: na post-it karticama napisem najpotrebniju ili dve, tri i zalepim je na vidnom mestu, gde provodim najvise vremena. Kada u sebi osetim da sam usvojila afirmaciju kao svoj stil zivota ili ispunila zelju ako je o tome rec, zamenim je sledecom, i tako redom.

REZIME DRUGE LEKCIJE

1. Razmisljam o tome sta je najcesce predmet mojih misli.
2. Odredjujem da li je smer mojih misli pozitivan ili negativan u odnosu na taj predmet.
3. Zakljucujem koliko vremena provodim nad svojim prioritetnim ciljem.
4.Svestan sam svojih navika u zivotu i vremena potrebnog za njih.
5. Odlicujem biti usredsredjen na pozitivne trenutke u svom svakodnevnom zivotu
6. Afirmiram ciscenje starih programa: Svesno biram nadu, radost i mir u svom svakodnevnom životu....
7. Ponavljam svoju smisljenu afirmaciju za prioritetan cilj.
8. Oprastam. Oprastam. Oprastam.
9. Ostavljam cigarete:)

Hvala na razumevanju :)
Korisnikov avatar
Pridružio se: 19.12.2010. 17:59
PostPoslato: 14.10.2011. 17:15
Hahahaha, odličan završetak!

Ma šta završetak, sve je odlično. Vrlo jasno, precizno, sažeto, sažvakano... Gotovo na tacni!

Draga moja Anu... (ne uradih copy-paste :doh: ), imam samo jedno da ti kažem:

a to su dve stvari:

BRAVO,
samo tako nastavi,
i
ponosim se tobom :clap:

I da ne bih išla od teme do teme, i od člana do člana koji me je oduševio, reći ću još jedno

BRAVO

svima koji su počeli svoje teme, i na svoj način pokušali da pojasne stvari novopridošlima na ovu našu Tajnu.

Dakle, Zvezdo, Margarit, Budjenje -

HVALA ! :clap: :dance: ;)

PostPoslato: 15.10.2011. 08:45
15.10. 2011 Treca lekcija

PROCISCAVANJE DUSE
PROCISCAVANJE UMA
PROCISCAVANJE TELA

PROCISCAVANJE UMA
Poznati autor Eckhart Tolle u svojoj knjizi "Nova Zemlja“ kaze:

Osnovni deo budjenja je prepoznavanje neprobudjenog dela vas, vaseg ega dok razmislja, govori, dela kao i prepoznavanje kolektivno uslovljenih mentalnih procesa koji prolongiraju neprobudjeno stanje.
...
Kada prepoznate nesvesno u sebi, ono sto omogucava spoznaju jeste svest koja se izdize, jeste sam cin budjenja.
Cilj dana: Da pocnemo da budemo mnogo svesniji pozitivnog nego negativnog, svojih vrednosti i prioriteta.
OSVESCIVANJE

Zastanete li ikada kako biste uvideli o čemu razmišljate? Koliko često zaista razmišljate o posledicama svojih izbora pre nego što ih donesete? Mnogi ljudi ne znaju zašto čine to što čine - pa čak ni šta to znači. Na taj način prožive decenije, reagujuci iz kakvog nesvesnog i uveliko nepromišljenog stava prema životu. Ti ljudi, koje nazivamo "nesvesnim zombijima", iz dana u dan žive nesvesno. Slede svoje navike i reaguju iz emocija, čine ono što moraju i ne mnogo više od toga. A l i , ako ste i vi na taj način pristupali životu, ne brinite! Vi posedujete moć da se probudite i izađete iz redova zombija. Možete izabrati drukčiju, višu, svetliju svest te zakoračiti u bolji život kakav niste očekivali - možda čak i bolji no što ste sanjali.

Svest je uvek izbor. Posredi je izbor usredsredjenja na sadašnji trenutak, odluka da uvidite i usredsredite se na ono što je zaista važno, ono što zaista uzdiže i oplemenjuje vaš život. Neprestano se morate pitati: "Na što je moja svest usredsredjena u ovom trenutku?"
A potom sledi pitanje: "Šta bi ta svest mogla stvoriti u mom životu?"

I vi možete preuzeti kontrolu nad stvaranjem svoje sudbine. Da biste preusmerili stvaralačku moć svoje svesti, morate biti mnogo svesniji pozitivnog nego negativnog - kao i svojih vrednosti i prioriteta.
Svesno se usredsredite na sve dobro što već posedujete, kao i na ono što ćete privući. Uvek promišljeno delujte u smeru svojih ciljeva umesto da se prepuštate nesvesnim reakcijama i svemu što vam odvlači paznju.
Upamtite: ako vam se ne sviđa ono što stvarate, morate promeniti sadržaj svoje svesti. Kad se zateknete u negativnim mislima, morate znati da vaš um stvara negativne rezultate. Promenite taj centar bez obzira na sve i uskoro ćete opaziti upečatljiv i pozitivan ishod kakav stvara uistinu optimistična svest!

Danas ponavljamo afirmacije od juce:

- Afirmacije za prociscavanje uma
Svesno biram nadu, radost i mir u svom svakodnevnom životu.
Svestan sam svoje snalažljivosti, kreativnosti i moći stvaranja veličanstvene sudbine.
Znam da moja svest stvara moju stvarnost. Uvek biram optimizam.
Svakoga sam dana sve svesniji svojih prioriteta.
Moji ciljevi su mi na prvom mestu. Usredsredjen sam na sve vredno što posedujem.
Odlučujem biti svjesniji svega za šta mogu biti zahvalan.

- Afirmacije vezane za prioritetni problem ( da bismo u hodu resavali i ono sto ne moze da ceka)

To je jedna afirmacija koju cete vi smisliti za vas konkretan prioritetan problem. Afirmaciju ponavljajte vise puta, najbolje gledajuci s u ogledalo, pravo u oci. Time dajete sebi neku vrstu obecanja.
Ove afirmacije ponavljajte najmanje dva puta dnevno, ujutru i uvece, tokom sledecih 6 dana.

Vezba:

1. Napravite listu stvari u svom zivotu na kojima ste zahvalni. Pisite u sadasnjem vremenu. Koristite JA. I pored svake izjave dopisite HVALA
2. Napravite listu svojih osobina na koje ste ponosni (lista moze ukljucivati vestine I obrazce ponasanja). Dopisite HVALA
3. U lekciji Upoznajte sebe 13.10.2011, imali ste zadatak postavljanja prioriteta u okviru zivotnih segmenata. Odredili ste prioritetni cilj.

Izvrsite evaluaciju prioritetnog cilja. Sta ste po tom pitanju uradili do danas?
Sta nameravate da uradite od danas?
Koliko vremena u toku dana ste razmisljali/bili usredsredjeni na svoj cilj?
Ukoliko je odgovor na prethodno pitanje malo ili nimalo, pocnite od danas, odvojite vreme u toku dana ukoliko je cilj takve prirode. Razmisljajte o njemu, dodajte detalje, uvecajte listu motivatora. Zapitajte se da li je to ono sto zelite?
4. Ako se jave poteskoce, javite se.

PROCISCAVANJE DUSE

Da li ste oprostili svima za koje mislite da ste trebali? Sebi? Ako niste, hajde da zajedno danas oprostimo jos nekom. Npr. sebi. Roditeljima. Ponovite vezbu od juce. Vreme ja da sebe i svoju okolinu obaspemo ljubavlju.

Cilj dana: Da oprostimo jos nekom i pocnemo sa ciscenjem ogorcenosti iz sebe.

Ponovimo vezbu od juce: "Osoba kojoj trebam oprostiti je ____________i ja joj opraštam za_______________ ."
"Opraštam sebi što sam_________________ ."

Druga vezba: Ponovo biramo Lujzu Hej i jednu njenu vrlo mocnu vezbu oprastanja. (Lujzu Hej cemo koristiti i u sutrasnjoj lekciji za oslobadjanje od proslosti pa onda idemo dalje).

Vezba se zove "POZORNICA“
Postoji stara vežba psihoanalitičara Emmeta Foxa za uklanjanje ogorčenosti, koja uvijek deluje. On predlaže da mirno sednete, zatvorite oči i dopustite svome umu I telu da se opuste. Tada zamislite sebe kako sedite u zamračenom bioskopu, a ispred vas se nalazi malena pozornica. Na tu pozornicu smestite osobu na koju ste najviše ogorčeni. To može biti osoba iz prošlosti ili sadašnjosti, živa ili mrtva. Kada budete mogli jasno videti tu osobu, zamislite da joj se događaju lepe stvari. Stvari koje će toj osobi puno značiti. Pokušajte je zamisliti kakose smeje i kako je sretna. Zadržite ovu sliku nekoliko minuta i onda dopustite da izbledi. Ja volim dodati još nešto. Kada ta osoba nestane s pozornice, zamislite sebe na njoj. Zamislite davam se događaju lepe stvari i da ste sretni i nasmejani. Budite svesni da je obilje iz svemira oko vas dostupno svima nama. Ova vežba rasteruje mračne oblake ogorčenosti, koju većina nas nosi duboko u sebi. Za neke će to biti vrlo teško. Svaki puta kada budete izvodili ovu vežbu, zamislite drugu osobu. Radite ovu vežbu svakodnevno jedan mesec, i zapazićete koliko se bolje osećate.

Kao sto Lujza Hej kaze ovu vezbu je neophodno raditi mesec dana. Predlazem da je radimo 2 puta dnevno, uvece i ujutru, dve nedelje.

PROCISCAVANJE TELA

Cilj dana: Da shvatimo stetnost 4 belih: secer, brasno, so, masna hrana, da odaberemo jednu i smanjimo/izbacimo je jos danas!

BELI SECER
(izvor Internet)

Beli šećer je supstanca koja u tom obliku ne postoji nigde u prirodi. I zbog toga, ljudski organizam nije osposobljen u potpunosti da ovu hranu koristi u tom obliku. Dobija se rafinacijom, tj. odvajanjem minerala koji su neophodni za varenje i metabolisanje te supstance, u ljudskom organizmu.
Šećer u procesu varenja, obavezno zahteva kalcijum, otprilike isti onaj koji je izdvojen u procesu rafiniranja, jer on zajedno sa ostalim mineralima daje boju melasi (šećerne trske ili šećerne repe). Pošto je unošenje kalcijuma u organizam minimalno, a on je uglavnom životinjskog porekla, pa samim tim i nedovoljno "kooperativan" u telu, šećer "vadi" zalihe kalcijuma iz čvrstih tkiva kao što su pre svega kosti, jer čvrstina kostiju dobrim delom i potiče od kalcijuma.
Zbog toga uzimanje šećera dovodi do slabljenja koštanog sistema i tkiva, do osteoporoze, do čestih lomova i povreda, posebno kod sportista, jer kosti postaju krte i lomljive. Ako ne dođe do toga, odnosno pre toga, javljaju se bolovi u kičmi, lumbalnom delu i do početka reumatičnih procesa i bolova koji potiču od reume.
Jetra koja obrađuje beli šećer i koja da "pusta" dalje u opticaj u organizam, može GODIŠNJE da obradi svega 50 GRAMA BELOG ŠEĆERA!
Ostatak koji ne obradi jetra, odlazi ne obrađen u krv i postaje izvor za prehranu bakterija, virusa, i za trovanje organizma..Nekada su ljudi dobijali šećer u poznijim godinama. Sad dobijaju šećer sa 30,20, 18, 12 godina...

Koristite braon ( ne zuti - on je samo obojen ) secer ili MALTEX - jecmeni slad - najzdraviji i potpuno svarljivi zasladjivac. Zatim LeciMalt.

Kao sto vidite, krenuli smo od samog pocetka. Ono sto je bitno je da krenete postepeno. Ako niste u stanju danas da potpuno izbacite beli secer iz upotrebe, smanjite ga. Ili prosto danas samo razmislite o toj odluci. I budite brzi.

Nadam se da ste vredni, srecni i veseli. Ocekujem vase komentare na temu PROCISCAVANJE. Pisite mi kako napredujete. :)

Voli vas
Anugurihiitosumi

PostPoslato: 15.10.2011. 10:40
Danas ne zaboravite prvu i drugu lekciju: Upoznajte sebe i Prociscavanje uma, tela i duse.

Volim te. Srecan sam. Uspevam da ostvarim svoj prioritetan cilj.
Svestan sam da mislim pozitivno i stvaram pozitivno. Oprastam svima.

BIRAMO ENERGIJU DANA: ENERGIJA SAMOPOUZDANJA II

Sa kojim god ste problemom suočeni i kakve vas god negativne slike o sebi proganjaju, moguće ih je promeniti. Vaše predstave samog sebe predstavljaju samo deo vaše prošlosti, a ne vašu istinu ili vašu budućnost. Možda se pojavljuju tačno zato jer su vam poznate, a zbog snažnog emocionalnog sadržaja mogu čak biti neodoljive. A l i , ne podležite tim zabludama.
Sledeća vežba odgovora pomoći će vam da ustanovite negativne samopredstave i osloboditi ih se. Nastavite sve dok ne stvorite nove predstave koje će biti izvor vaše nove, uzbudljive i uspešne stvarnosti.

PROMENA SLIKE O SEBI

1. Navedite nekoliko predstava o sebi, a potom svaku odredite kao negativnu ili pozitivnu, prema osećajima koje izazivaju u vama. (Pr: predebeo- negativno; ljubazan - pozitivno; alkoholičar - negativno.)
2. Za svaku navedenu negativnu predstavu o sebi zapišite odgovarajući pesimističan zaključak ili verovanje. (Pr: Predebeo sam i nikada neću omršati. Debeli se ljudi nikome ne sviđaju pa nikada neću istinski uspeti.)
3. Uz svaki zaključak zapišite afirmaciju oslobađanja. (Pr: Oslobađam se svake predstave ili osude svoje telesne težine. Zaslužujem biti prihvaćen takav kakav jesam. Moja nova predstava o sebi je zdrava, snažna i privlačna.)
4. Zapišite podroban opis svake nove, pozitivne predstave, sa živopisnim i sretnim pojedinostima. (Pr: Vidim sebe lepo odevenog; izgledam bolje nego ikada. Na sebi imam lepu odeću i opažam da izgledam vitkije. Uvek sebe vidim nasmešenog, sretnog i samopouzdanog.)

AFIRMACIJE ZA HARIZMATIČNO SAMOPOUZDANJE
• Biram bolje misliti o samome sebi. Znam da zaslužujem samopoštovanje.
• Svaki dan se afirmiram blagim glasom punim ljubavi.
• Verujem u sebe. Cenim svoju čestitost i svoju vrednost.

PostPoslato: 15.10.2011. 12:44
Dragi tajnasi,

Ponovo par usputnih saveta a ticu se OPRASTANJA, odnosno vezbe afirmacijom "Osoba kojoj trebam oprostiti je ________________ ... iz druge i danasnje trece lekcije.

Najpre napravite LISTU osoba za koje smatrate da su vas povredile u proslosti (kasnije ce vam ove liste koje pravimo biti potrebne za druge vezbe). Razmisljajte unazad, stavite na listu svakog koga se setite.
Zatim tu listu i podelite u grupe:
stepen1 (one osobe koje su vas najmanje povredile, to su obicno ljudi koje svakodnevno srecemo);
stepen2 (to su nasi poznanici ili kolege sa kojima ne saradjujemo direktno);
stepen3 (prijatelji, kolege..);
stepen4 (najbliskiji prijatelji i clanovi porodice, partner)
stepen5 (osoba koja nas je najvise povredila, moze pripadati bilo kojoj grupi, bilo ko..).

Nije nuzno da stepen raste sa bliskoscu ljudi koji su nas povredili, tj. neko se moze jako povrediti i u redu u posti kada je neko prema njemu neprijatan, bitno je samo detektovati te promene u nama. Kada ste ovo uradili krenite od liste stepena1, dakle onih najlaksih slucajeva, pa "po spisku" sa afirmacijom i dalje dok ne stignete do pete liste. Primeticete da za ljude sa prve liste ce biti dovoljno da afirmaciju ponovite manji broj puta..ili cak jednom!

Ovaj nacin ce nam pomoci da precesljamo sto vise negativnih iskustava sa osobama kojima trebamo oprostiti. Dakle, ocistite sto vise.

Budite vredni.
Ocekujem vase rezultate uskoro :)

PostPoslato: 15.10.2011. 22:16
:whistle:

PostPoslato: 16.10.2011. 17:59
"Jedan sat prakse može uštedeti godine objašnjavanja na tabli a onda se pojavljuju stvarni rezultati, rezultati koji ostaju u tebi zauvek. Kada pretvoriš sebe u svedoka moci, opsesivni pritisak tvog uma da vodi glavnu rec bice prekinut a na njegovom mestu ce ponovo biti roden duh nalik duhu deteta, duh avanture i otkrivanja. U tom stanju više ne razmišljaš vec deluješ."

Torres

REZIME TRECE LEKCIJE

1. Odlucujem da moj izbor uvek bude svest.
2. Svesno se usredsredjujem na sve pozitivno sto vidim i osecam.
3. Osecam zahvalnost.
4. Nastavljam da radim na svom prioritetnom cilju.
5. Oprastam, oprastam
6. Odlucujem da pozitivno razmisljam o svom telu.
7. Biram Maltex umesto belog secera:)

Pridružio se: 23.09.2011. 19:20
PostPoslato: 16.10.2011. 20:51
Interesantan kurs, ali bih hteo samo nesto da te upitam: na osnovu cega se zakljucuje da su masti, beli secer...PUSENJE stetno? Uzmimo na primer ovo zadnje: Pusenje. Da li se taj zakljucak izvodi na osnovu nekih pokazatelja ili samo na osnovu propagande koja se svakim danom usadjuje u misli, kao sto su na primer "citulje" na svakoj paklici cigareta? Pusenje izaziva rak, tuberkulozu, impotenciju...sve samo grozne stvari se mogu cuti o tome, a moje pitanje je da li je to tacno?

PostPoslato: 16.10.2011. 21:40
:whistle:

PostPoslato: 17.10.2011. 08:41
17.10.2011
Četvrta lekcija

PROCISCAVANJE UMA
PROCISCAVANJE DUSE
PROCISCAVANJE TELA

PROCISCAVANJE UMA
Naši umovi neprestano stvaraju energiju odašiljući signale koji govore o našim najdubljim verovanjima i najčešćim mislima. Sve što činimo i mislimo ima neposredne energetske posledice, iako se one možda neće odmah stvoriti u materijalnom svetu. Vaše najučestalije misli - dobre ili loše - stvaraju najvažnije posledice u vašem životu, poželjne ili nepoželjne. Vase su misli dvostruko moćna sila jer iz njih izviru vaša mentalna i vaša emocionalna energija. Negativan unutrasnji dijalog rađa teškim emocijama kao što su depresija i strah, koje vrlo nepovoljno deluju na vaše licno energetsko polje.
Mnogi ljudi svaki dan - i čak celi život - jednostavno reaguju, nesvesni sadržaja i mogućih posledica svojih misli. Ali , da biste promenili svoju energiju i svoju svest, morate biti svesni pokazatelja negativnog razmišljanja.

Najjasniji pokazatelj su vaše emocije. U pozadini neugodnog osećaja gotovo je uvek negativna misao. Dakle, kad se zateknete u strahu, depresiji, nelagodi ili jednostavno u napetosti, zapitajte se: O čemu razmišljam? Zagledajte se duboko u svoj unutrasnji svet kako biste pronašli negativan zaključak koji vas toliko uznemiruje. Svoju energiju možete promeniti odustajanjem od starih misaonih obrazaca, ali su vam za to potrebne informacije. Dva najučestalija negativna misaona obrasca jesu osuđivanje i zabrinutost. Važno ih je poznavati jer negativnu energiju ne možete promeniti ako ne poznajete njen izvor. Morate otkriti i ukloniti škodljiva verovanja koja vas najviše muče. Imajte na umu da vaš život napreduje u smeru vaše najistaknutije misli i da je ta istina energetski neumoljiva. Ako su vaša najvažnija mišljenja negativna, morate odlučiti odustati od njih jer vam život u suprotnom nikada neće krenuti u pozitivnom smeru.

Cilj dana: Da budemo svesni negativnih obrazaca kojih je neophodno da se oslobodimo.

OSUĐIVANJE
Osuđivanje je jedan od najučestalijih negativnih misaonih obrazaca. Pojavljuje se u tri glavna oblika
OSUĐIVANJE SEBE, OSUĐIVANJE DRUGIH I OSUĐIVANJE ISKUSTAVA - koja truju vašu energiju.
Uporno kritikovanje samoga sebe odašilje signale niskog samopoštovanja, frekvenciju koja sigurno donosi odbacivanje u spoljnom svetu. Ako uporno kritikujete druge, ta enegija ce vam biti i vracena.
I, na kraju, ako osuđujete svoja životna iskustva, sve manje uživate u svojim licnim aktivnostima sve dok ne uđete u stanje u kom vam ništa neće biti dovoljno dobro i l i dovoljno licno da bi vas
usrećilo. To stanje postaje duboko jezero nezadovoljstva, koje potapa svu radosnu energiju koju biste mogli odašiljati te odbija svu radost koju biste mogli privući.Takvog štetnog obrasca možete se osloboditi razmatranjem negativnih tvrdnji svakog oblika osuđivanja..

Vezba:
Označite tvrdnje koje najviše odgovaraju vašem načinu razmišljanja - i budite iskreni!

1. Osuđivanje sebe
Previše sam neiskusan (neobrazovan, siromašan itd.) da bih uspeo. Ja sam propali slučaj; uvek ću biti propali slučaj. Nikad ništa ne napravim kako valja. Što je sa mnom? Takve sam sreće! Pravi gubitnik. Star sam (ružan, debeo, glup itd.).Osećam se jako glupo (nesposobno, nespretno itd.).
2. Osuđivanje drugih
Kakav kreten! Glup je (lenj, slab itd.); ne zaslužuje to unapredjenje. Nikada ništa ne napravi kako valja. Ne mogu verovati da nosi tu staru krpu. Strašno! Stara je (ružna, debela, glupa itd.). Ti maloumni politicari! Nemaju pojma o čemu govore.
3. Osuđivanje iskustava
Ovaj film je užasno loš; kakvo traćenje vremena! Ne podnosim ovo mesto (ovo vreme, ovu osobu itd.).Moj me posao ne vodi nigde. Ova zabava je dosadna. Ova je situacija bezvezna. Iz nje neće proizaći ništa dobro. Mrzim kućne poslove (radove u vrtu, administrativneposlove itd.).

ZABRINUTOST
Drugi najučestaliji negativan misaoni obrazac je zabrinutost. Mogli biste strepiti zbog budućnosti, zbog tuđih mišljenja i čak zbog prošlosti. Premda nije neuobičajeno zabrinuto razmišljati o onome što je pred vama, morate se zapitati: kakva je korist od toga? Zabrinutost samo stvara energiju teskobe, koja se širi u oblacima uznemirenosti I stvara negativnu budućnost od koje ste strepili.

Ugađanje drugima još je jedna besmislena mentalna aktivnost. Težnja postizanju odobravanja okoline samo znači da ne verujete u sebe, a ta je rezonancija velika prepreka uspehu. I na posletku, mračne misli o prošlosti jednako su škodljive kao i strah od budućnosti jer potpuno uništavaju energiju sadašnjosti. Vreme je da odustanete od zabrinutosti i ponovno preuzmete moć. Odustanite od analiziranja i predajte se poverenju.

Vezba:
Označite izjave koje predstavljaju vaš način razmišljanja. Sve su to načini na koje narušavate vlastitu energiju i od kojih morate odustati.
1. Zabrinutost "šta ako"
Što ako ne dobijem taj posao? Što ako ne uspem? Što ako mu se ne svidim? Šta ako ne kažem (učinim, obucem itd.) pravu stvar? Šta ako se povredim i l i razbolim? Šta ako ne dobijem dobru ocenu? Šta ako dobijem otkaz?
2. Zabrinutost zbog tuđih mišljenja
Nikad mu se neću svideti. Zasigurno me neće pozvati da izađemo. Sigurno me smatra kretenom.
Oni smatraju da nisam sposoban obavljati taj posao. Moj šef misli da sam pravi šeprtlja. Vidim da me mrzi. Ako uzmem drugu porciju, mislit će da sam svinja. Ako ne učinim što žele, neću im se svideti.
3. Mračne misli i preterano analiziranje
Ne mogu verovati da sam to rekao! Da sam barem postupio drukčije, sve bi bilo u redu. Pitam se kako mogu popraviti situaciju. Moram to ispraviti! Zašto mi se to uvek događa? Zašto nije moglo biti drukčije? Zašto sam donio tu odluku? To je bila ogromna greška!

U kojoj ste kategoriji označili najviše tvrdnji? Jeste li skloni osuđivati sebe i l i druge? Možda ste skloni zabrinutosti, nagađanju o budućnosti, opterećivanju tuđim mišljenjima ili preteranom analiziranju svega, i l i ste možda označili tvrdnje u svakoj kategoriji. Za danas samo konstatujte.

Ponovite afirmacije iz prethodnih lekcija, cinite to svakodnevno.

PROCISCAVANJE DUSE

Vežba: Oslobađanje
Dok ovo čitate, udahnite duboko i polako izdišite oslobađajući se sve napetosti u svom telu. Opuštajte svoje teme, čelo i lice. Nema potrebe da vam je glava napeta dok čitate. Polagano opuštajte svoj jezik, grlo I ramena. Probajte! Opustite leđa, stomak. Polagano dišite dok opuštate noge i stopala. Osećate li nekakvu promenu u svom telu? Vidite koliko možete izdržati. Ako to možete učiniti sa svojim telom, isto možete I sa svojim umom. U takvoj opuštenoj i udobnoj poziciji recite sebi:

"Spremna sam osloboditi se. Dopustiću da sve prođe. Oslobađam se napetosti, straha, ljutnje, osećanja krivice i tuge. Oslobađam se starih ograničenja. Oslobodiću se svega i živeti u miru. Ja sam u miru sa samim sobom i sa životom oko sebe. Ja sam sigurna."

Uradite ovu vežbu dva ili tri puta. Osetite lakoću koju donosi opuštanje. Ponavljajte je svaki put kad vas počnu mučiti teške misli. Potrebno je malo prakse da bi vam to prešlo u naviku. Ako se prvo opustite, lako ćete moći ponavljati svoje pozitivne izjave. Postajete otvoreniji i prijemčiviji za njih. Nema potrebe da se borite protiv novog načina ili da ste pod stresom i da se naprežete. Samo se opustite i mislite odgovarajuće misli. Da, to je tako lako.

Oslobađanje od prošlosti
Većina ljudi ne mogu uživati u sadašnjosti zbog nečega što im se dogodilo u prošlosti. Zbog nečega što nisu učinili ili su učinili na pogrešan način u prošlosti, danas ne mogu živeti punim životom. Zbog nečega što su imali u prošlosti, a sada nemaju, danas ne mogu uživati. Zbog toga što su bili povređeni u prošlosti, danas ne prihvataju voleti . Zbog toga što im se jednom dogodilo nešto neugodno, uvereni su da će im se to ponoviti. Zbog toga što su jednom napravili nešto zbog čega su zažalili, uvereni su da su loši ljudi. Zbog toga što im je netko učinio nažao, okrivljuju druge ljude, jer njihov život nije onakav kakav bi oni želeli da bude. Zbog toga što su pobesneli u nekoj situaciji, oni će ustrajati u svojoj pravičnosti. Zbog jednog veoma starog iskustva kada su im učinili nažao, oni nikada neće oprostiti i zaboraviti.

Često odbijamo shvatiti da nas zadržavanje na prošlosti, bez obzira na to šta je to bilo ili koliko je strašno bilo, samo još više povređuje. One koji su nas povredili, nije ni briga. Obično oni nisu toga ni svesni. Mi sami sebe najviše povređujemo, jer odbijamo živeti u potpunosti u ovom trenutku.
S prošlošću je gotovo i tu se ništa ne može promeniti. Možemo iskusiti jedino ovaj sadašnji trenutak. Čak i kada patimo zbog prošlosti, to određuje našu sadašnjost, tj. mi
proživljavamo prošla iskustva u ovom trenutku umesto da doživimo nova.

Vežba: Oslobađanje
Hajde očistimo svoj um od prošlosti! Oslobodimo se emocionalne povezanosti s njom i dopustimo uspomenama da ostanu samo uspomene. Tako može biti sa svim prošlim događajima u vašem životu. Ako ih se oslobodimo, tada možemo koristiti svu svoju mentalnu snagu da bismo uživali u sadašnjem trenutku i kreirali bolju budućnost.
1. Napišite čega biste se želeli osloboditi.
2. Koliko ste spremni to učiniti?
3. Zapazite svoje reakcije.
4. Šta trebate učiniti da ih se oslobodite?
5. Koliko ste spremni baš to učiniti?
6. Koliki je vaš otpor?
Odgovorimo, za pocetak, na ova pitanja. Takodje, danas oprostite jos nekom sa vase liste ili sebi ukoliko to niste ucinili.

PROCISCAVANJE TELA

Cilj dana: Da razmislimo o kvalitetu najcesce namirnice koju svakodnevno unosimo u organizam i da odlucimo o povecanju tog kvaliteta.

BELO BRASNO

Pocetak, G. Nazarov:
Iz zitarica se, prilikom obrade, otklanja fakticki sve ono sto je u njima najkvalitetnije i coveku najpotrebnije: klice( sadrze zacetak novog zivota), mekinje (sadrze vecinu vitamina), fermente (antikancerogeno aktivni).
Ukoliko se vitamini, minerali i biljna vlakna otklone s ljuskom i klicama, organizam ce biti prekomerno opterecen, varenje nece biti obavljeno do kraja, samim tim ce se i hrana zadrzavati u crevima, a moze i da zapocne proces vrenja. Epilog: zatvor i mogucnoost pojave mnogih oboljenja, medju kojima i arterioskleroze i neke vrste kancera.
Specijalista u oblasti fiziologije ishrane V.Fedina saopstila je podatak da prilikom obrade psenic, od 28 elemenata 9 potpuno nestane. Medju njima i antikancerogen selen, vanadijum i titan, koji snazno uticuna stvaranje krvi. U onome sto ostane znatno su smanjene kolicine kalcijuma, gvozdja, mangana.. A kaloricnost se povecava!
Kako u hlebu nema C vitamina, ne moze sam ni da se usvaja. Vitamina B grupe ima samo koliko da se usvoji jedna njegova trecina. Prevedeno da bi covek svario 100gr ovog hleba, trebalo bi da pojede 300! To podrazumeva produzavanje procesa vrenja u crevima, teret suvisnih kolicina skroba i belancevina.
Statistika govori da osobe koje uglavnom koriste belo brasno ( jer ono moze duze da se odrzi od crnog) 4 do 5 puta cesce imaju problema sa poremecenim metabolizmom i raznim vrstama alergija, 3 do 4 puta cesce tumor creva i skoro svi pate od zatvora.
Vrste brasna, informativno:
Integralno psenicno brasno, za razliku od belog, bogato je biljnim vlaknima koja regulisu metabolizam. Bogato je najviase B vitaminima , mineralima i biljnim proteinima. Upotrebom ovog brasna, eliminisemo toksine i soli teskih metala.
Razano brasno, najslicnije je po vrednosti, psenicnom brasnu, ali sa dosta manje glutena, pa se najcesce mesa sa psenicnim pri izradi hleba. U sastavu ima vaznu aminokiselinu Lizin. Obiluje mineralima, najvise gvozdjem. Ima B vitamine i E vitamin. Popularan je u dijetama. Preporucuje se za ishranu dijabetičara, deluje umirujuce na nervni sistem, korisno je za obole od kardiovaskularnih obolelih bolesti
Heljdino brasno, oskudno je glutenom. U svom sastavu obiluje skrobom, B vitaminima, biljnim vlaknima, beta karotinom, a od minerala –magnezijumom koji poboljsava memoriju, ima cinka, gvozdja, mangana, kalcijuma i folne kiseline. Kako ne sadrzi gluten, veoma je korisna za one koju su alergicni na taj nepozeljan sastav. Sadrzi rutin koji stiti kapilare i krvne sudove koji poboljsava cirkulaciju. Smanjuje holesterol i secer u krvi. Najupecatljivije dejstvo ovog bioflavoida rutina je da stiti od radiacije.
Kukuruzno brasno. Ni ovo brasno ne sadrzi gluten i za dizana testa se mora mesati sa drugom vrstom brasna. U sastavu ima dosta minerala, vitamina E. Bogato je lako svarljivim ugljeno hidratima. Popularna palenta deluje i kao diuretik.

Ovo je samo kratak osvrt na brasno u nadi da se zainteresujemo, da damo masti na volju u upotrebi i da znamo sta koristimo u svojoj kuhinji.

Moj predlog je: Aparat za hleb
Mašina za pravljenje hleba (bread-maker, mini-pekara, home bread) je jako dobra investicija. Napraviti svoj hleb od poznatih i zdravih namirnica je nešto najbolje što možete uraditi za sebe i svoju porodicu, a aparat za hleb će taj posao mešenja i pečenja hleba učiniti bezbolnim, sa samo 5 minuta vašeg vremena. Cene aparata se kod nas kreću od 4.500 - 9.000 dinara, u zavisnosti od proizvođača i veličine vekne koja se pravi. Izaberite jedan za sebe :)

Ovo je sve za danas na temu ciscenja uma, duse i tela.
Voli vas
Anugurihiitosumi :)

PostPoslato: 17.10.2011. 16:03
AFIRMACIJE ZA HARIZMATICNO SAMOPOUZDANJE

1. Volim svoj život i svoju energiju ljubavi prema sebi. Vredan sam i poseban takav kakav jesam.
2. Biram verovati samo najbolje o sebi. Učim bezuslovno voleti i prihvatati sebe. Poedujem sve što mi je potrebno da bih stvorio ono što želim.

REZIME CETVRTE LEKCIJE

1. Osvescujem svoje negativne obrasce koje koristim svakodnevno.
2. Istrazujem svoj nacin razmisljanja u odnosu na osudjivanje i zabrinutost.
3. Spreman sam osloboditi se svega i ziveti u miru.
4. Siguran sam.
5. Pocinjem da se oslobadjam od proslosti. Proslost postaje samo uspomena.
6. Oprastam.
7. Razmisljam o kvalitetu namirnica koje unosim u organizam.
8. Odlucujem povecati kvalitet namirnica.

Pridružio se: 23.02.2011. 01:18
PostPoslato: 18.10.2011. 00:00
Bravo !!!!
Nocas sam videla ovaj kurs i krecem sa zakasnjenjem.

Volim vas!!! :violin: :violin: :whistle: :whistle:

PostPoslato: 18.10.2011. 09:28
18. 10.2011 Peta lekcija
PROCISCAVANJE UMA
PROCISCAVANJE DUSE
PROCISCAVANJE TELA

PROCISCAVANJE UMA

Cilj dana: Menjanje negativnih misaonih obrazaca.

Najpre pogledajte vezbu od juce: Vezba: Označite tvrdnje koje najviše odgovaraju vašem načinu razmišljanja - i budite iskreni!

Vezba: Zapišite sve označene tvrdnje, a potom ih zamenite pozitivnijim i optimističnijim zaključkom. Na primer, tvrdnju Šta ako ne dobijem taj posao? zamenite tvrdnjom Šta ako dobijem taj posao?! ili Ako ne dobijem taj posao, dobi ću drugi. Sve će biti u redu. Isprva ne morate biti uvereni u istinitost svojih novih tvrdnji, ali morate zapisati svoje mogućnosti kako biste potaknuli tu važnu promenu.

Nastavite razrešavati te mentalne obrasce i opažajte druge negativne misli koje bi se mogle pojaviti i zapisite ih. Za svaku negativnu tvrdnju neizostavno zapišite zamensku tvrdnju. Nastavite sve dok ne opazite istinske promene - u svojoj mentalnoj aktivnosti, u svojim emocijama i u onome što privlačite.

U razdoblju promene misaonih obrazaca nemojte biti previše strogi prema sebi zbog zabrinutosti i l i osuđivanja. Na posletku, time samo dodajete energiju onome čega se želite osloboditi! Umesto da se osuđujete zbog negativnog razmišljanja, jednostavno oprostite sebi i potvrdite nameru promene. Ne izjedajte se zbog toga, već samo uspostavite blagu, smirenu odlučnost. S vremenom će vam snažan novi stav postati način života. Morate odustati od tih reakcija i izabrati druge mogućnosti koje odašilju pozitivniju i dinamičniju energiju. Koliko god to izgledalo teško, nastavite odustajati od starih negativnosti te prihvatati nov, optimističan način razmišljanja.
Oslobađanje od negativnih misli preduslov je usklađivanja s univerzalnim zakonima te jedno od najvrednijih oruđa za promenu sudbine. Upamtite da su vaše misli, emocije i verovanja najvažniji izvor vaše energije. Svaka zamisao izlazi iz vas u valovima rezonantne informacije.

Ako verujete da ne možete uspeti, vaša svest mora stvoriti to iskustvo. Više jednostavno ne možete dopustiti ponavljanje negativnih misli. Odustanite od njih i odaberite progovoriti novim jezikom,u komunikaciji sa samim sobom i s drugima. Tako ćete stvoriti mnogo više pozitivnih emocija, koje su najmoćniji akceleratori energije prema neograničenom uspehu.

PROCISCAVANJE DUSE

“Ako ne meditirate, onda ste kao slep covek u ppredivnom svetu svetla i boja.”

Krisnamurti

Cilj dana: Da odlucimo da pocnemo sa meditiranjem i da odvojimo vreme za meditaciju.

Dakle od danas postepeno pocinjemo sa MEDITACIJOM. Pocecemo uvodom.

Ljudi pocinju sa meditiranjem iz razlicitih razloga i ocekivanja. Za pocetak sasvim je dovoljno da vezbe meditacije shvatite kao jos jedan element svakodnevnih rutinskih vezbi koje vam mogu posluziti za ono sto vama odgovara, bilo to oslobadjanje od stresa, poboljsanje fizickog i psihickog zdravlja ili odrzavanje osecaja blagostanja. Vremenom kako se vasa svest bude prosirivala, osecacete potrebu da istrazujete razlicita stanja svesti u potrazi za odgovorima na pitanja koja sve nas fasciniraju.

“Kada meditirate, trebalo bi da izbegavate onaj napor kontrole, i nastojanje da postanete mirni. Ne budite suvise kruti i ne smatrajte da ucestvujete u nekom posebnom ritualu; oslobodite se cak ideje da meditirate. Neka vase telo ostane to sto jeste, neka dah ostane kao i do sada”

Sogial Rinpoce

Odvojite vreme za meditaciju
U pocetku cete najpre naci na veliki broj stvari za koje cete smatrati da su prece i bicete u iskusenju da vase vreme koje ste odredili za meditaciju odlozite na neodredjeno. Nemojte to raditi. Najbolje je poceti sa meditacijom odmah, pa zato kada procitate ovu recenicu, sklopite oci i odvojte nekoliko minuta da sedite u tisini.
U odredjenim pogledima meditacija se ne razlikuje od treninga. I jedno i drugo zahteva odredjenu samodisciplinu ukoliko zelite da steknete naviku. Dobro je da meditirate svaki dan , ohrabrite sebe tako sto ce taj deo danaza vas prestavljati posebno vreme i stvorite privlacnu atmosferu svecama,cvecem, tamjanom

PROCISCAVANJE TELA

Cilj dana: Da naucimo i razmislimo o uticaju meditacije na telo.

Danas je opste prihvaceno da nasa svest moze uticati na fizicke funkcije tela i hemijski balans koji obezbedjuje dobro zdravlje. I zato kad je um ometen ili uslovljen na negativno razmisljanje, to moze dovesti do neravnoteze zu telo koju mi nazivamo bolest. Briga, ozlojedjenost i uznemirenost takodje mogu ograniciti Slobodan protok zivotne energije koja struji nasim telom i ukoliko se ravnoteza ubrzo ne uspostavi, to ce se ispoljiti u vidu fizickih simptoma. Opet, meditacija se pokazala kao veoma efikasna u lecenju uzroka ovih psihickih smetnji, koje su otporne na uobicajeno lecenje lekovima.

Uspostavljanje ravnoteze tela

Klinicka testiranja su pokazala da meditacija ima veliku delotvornost bilo kao dopunska terapija bilo da se koristi kao pomoc ortodoksnom nacinu lecenja. Ona pomaze u uspostavljanju ravnoteze izmedju desne i leve hemisphere mozga, koje predstavljaju emotivne, odnosno intelektualne procese, kao i u jacanju imunog sistema, koji omogucava telu da se samo izbori sa bolescu.
U znacajne zdravstvene koristi meditacije ubrajaju se regulacija krvnog pritiska, stimulisanje krvotoka, ublazavanje bola i smanjenje misicne napetosti. Ona cak moze uticati na smanjenje hormonalne aktivnosti, pa zato osobe koje redovno meditiraju izgledaju zdravije i osecaju se lakse.
Kod nekih manjih bolesti, kao sto su migrena, napadi panike, problemi sa sinusima, astma i srcana aritmija, meditacija takodje moze pomoci i to redovnim vezbama dubokog disanja kojima se poboljsava cirkulacija vazduha kroz suzene kanale. Zbog svih ovih razloga, sve je veci broj doktora koji svoje pacijente sa psihosomatskim bolestima pa cak i one sa neizlecivim bolestima, upucuju na casove meditacije.
Ali cak i ako ste u obroj fizickoj kondiciji i osecate se zdravo, mozete imati velike koristi od uvodjenja meditacije kao dela svoje svakodnevne rutine. Njenim redovnim upraznjavanjem mozete razviti samokontrolu, poboljsati rezultate u sportu, umetnosti i poslu, izgraditi samopouzdanje, povecati svoju energiju i produktivnost i uopste stvoriti pozitivniji stav prema zivotu!

Hvala vam sto ste pazljivo citali ovaj post. :)

PostPoslato: 18.10.2011. 17:46
"Meditacija nije laka. Prelepo drvo sporo raste. Čovek mora da sačeka da procveta, sazri plod i oseti konačan ukus. Cvet meditacije je neizreciv mir koji će prozimati celokupno biće. Njeni plodovi... su neopisivi"

Svami Višnu Devananda

REZIME PETE LEKCIJE

1. Negativne izjave zamenjujem svežim, pozitivnim izjavama.
2. Volim sebe. Oprastam sebi i potvrđujem nameru promene.
3. Odlucujem meditirati.
4. Odvajam neophodno vreme i prostor za meditaciju.
5. Razmisljam o uticaju meditacije na telo.
6. Potvrđujem svoju nameru da pocnem meditirati.

Voli vas
Anugurihiitosumi :)

PostPoslato: 19.10.2011. 09:25
19.10.2011
Sesta lekcija

PROCISCAVANJE UMA
PROCISCAVANJE DUSE
PROCISCAVANJE TELA

PROCISCAVANJE UMA

Cilj dana: Da se prisetimo svih negativnih emocija i iskustava iz proslosti i da pocnemo njihovo ciscenje.

Emocionalno oslobađanje

Emocije čine snažnu vibraciju te nose vrlo jasne poruke. Ako niste oslobodili svoje emocije, mogli biste i dalje odašiljati stare signale tuge, gneva, odbačenosti te drugih negativnih emocija preostalih u vašem energetskom polju, bez obzira na to jeste li toga svesni ili niste. Mnogim je ljudima teško izraziti i l i čak identifikovati vlastite emocije. Često ne izraze emocije doživljenih trauma i razočaranja, nakupljajući oblake negativne energije koji odašilju neugodnu rezonanciju u svim smerovima. Te oblake nosite sa sobom i živite obavijeni maglom mračnih vibracija. Ljudi osećaju tu energiju, koja ih odbija.
Da biste se oslobodili te crne magle, morate osloboditi neizražene osećaje iz prošlosti. To je slično čišćenju smeća iz kuće kako biste stvorili prostor za lepe nove stvari u svom životu. Štaviše, stare je emocije možda potrebno pročistiti čak i ako su se teške situacije dogodile pre mnogo vremena. Ako nikada niste imali mogućnost osloboditi ih, emocije davnih iskustava mogu stvarati moćne signale u vašem energetskom polju, onemogućujući nova postignuća i odašiljući bolne poruke.
To ne znači da se u mislima morate vratiti u prošlost te ponovno proživeti svaku traumu i l i teško razdoblje. Svesni ste koje vas teškoće verovatno još proganjaju pa stoga uzmite i pišite o njima.

Vezba:
Izrazite sve osećaje koje još uviek imate potrebu osloboditi; ne dopustite da vas zaokupe, već ih jednostavno oslobodite. Posebno se usredsredite na svoje stavove o neugodnim iskustvima. Na kraju svakoga zapisa postavite pitanje:
Jesam li iz tog iskustva izvukao zaključke koje bih sada trebao promeniti? Zapišite sve negativne misli ili verovanja, a zatim ih zamenite novima.
Napravite LISTU svojih negativnih stavova o proslim losim iskustvima, kao i negativnim mislima, emocijama i verovanjima. Svaki put jada se setite necega, dodajte na listu. Za pocetak neka sve bude tu.

Npr., ako ste dobili otkaz i doživeli emocije poput gneva, straha i osećaja odbačenosti, možda ste zaključili: Nikada neću biti prihvaćen. Nikada neću uspeti. Promenite to oslobađanjem osećaja, a zatim zapišite zdravu tvrdnju poput: I dalje sam sposoban uspeti. Zaslužujem i odlučujem verovati u sebe. Nastavite oslobađati negativne misli i neugodne emocije iz prošlosti, uvek potvrđujući svoje
sadašnje sposobnosti te očekivanja vedre i sretne budućnosti.
Uz oslobađanje osećaja iz prošlosti važno je i osloboditi osećaje koji se pojavljuju. U tu svrhu takođe možete upotrebiti zapisivanje. Zadržavanje negativnih emocija poput zameranja, gneva i l i straha ograničava vašu energiju i znatno utiče na rezultate. Oslobodite ih se i vaša će energija biti
jasna, otvorena i spremna primati.

AFIRMACIJE ZA OTPUŠTANJE
• Sve lakše odustajem. Odustajem od prošlosti i od svih svojih strahova. Slobodan sam.
• Oslobađam svaku negativnu misao koja se pojavi. Biram bolju energiju.

PROCISCAVANJE DUSE

MEDITACIJA

Cilj dana: da naucimo da se opustino i da pocnemo da sticemo dobre meditacione navike.

Naucite kao da se opustite

Jos jedna stvar koju cete morati da negujete jeste vestina opustanja. Svi mi pretpostavljamo da relaksacija dolazi prirodno sama po sebi ali nije tako. Uslovljani smo da moramo biti konstantno aktivni i produktivni. Odredjena kolicina stresa, zbog oslobadjanja adrenalina koji daje snagu u odredjenim situacijama, moze biti stimulativna, ali postoji opasnost da postanemo zavisni od tog prirodnog " viska energije". Zato je bitno uspostaviti ravnotezu izmedju duhovne i fizicke aktivnosti i tihe kontemplacije
Cak i kada se odmaramo, mi to cinimo na pasivan, nefokusiran nacin. To se razlikuje od meditacionog iskustva kojim se tezi prosirenju svesti i potpunoj relaksaciji tela. Cesto razmislajam o meditaciji kao o necemu vrlo slicnom plivanju, uspeh u obe aktivnosti zavisi od vase sposobnosti da se opustite.

Razlicite metode meditacije

Veoma je vazno da isprobate razlicite metode meditacije pre nego sto odlucite koja vam najvise odgovara.
Svakoj pruzite jednaku priliku, upraznjavajuci je nedelju dana po 10 minuta, pre nego sto predjete na drugu metodu.

Dobre meditacione navike

Postoji nekoliko stvari kojih se treba pridrzavati pre nego sto pocnete redovno da meditirate.

- Razmislite o vodjenju dnevnika svojih iskustava i uvidjanja, jer smisao pojedinih detalja se moze pojaviti tek nakon nekoliko sesija.
- Nije preporuceno uzimati tesku hranu ukoliko planirate da meditirate narednog sata, jer fizioloske funkcije usporavaju varenje.
- Zbog opisnih detalja u vecini vezbi, dobra je ideja da vodite beleske tako da ne morate da prekidate koncentraciju kako biste se vratili instrukcijama.
- Ako iz bilo kog razloga tokom meditiranja osecate uznemirenost ili neprijatnost, zapamtite da zapravo ne idete nigde, pa zato nema razloga za strah. Meditacija nije vrsta posredovanja. Vi se krecete ka unutarnjem u potrazi za samosvescu i vecim razumevanjem, sa pozitivnim ciljem. Ipak, ako se tokom meditiranja osetite neprijatno iz bilo kog razloga, jednostavno pocnite polako da brojite od deset do jedan i vratite se budnoj svesnosti. Kada to uradite, sigurno cete otkriti da je uznemirenost prosla i pre nego sto ste otvorili oci, tako da mozete nastaviti sa vezbom.
- Meditacija je potpuno bezbedna, osim ukoliko ste u proslosti imali psiholoskih problema ili ako uzimate droge ili snazne lekove.
- Danas se mnogo prica o unutrasnjem detetu, ali morate zapamtiti da je to dete potpuno egoisticno i da ne zeli da odraste! Ono se s vremena na vreme moze sluziti trikovima u pokusaju da poremeti vasu koncetraciju. Nemojte se iznenaditi ako uhvatite sebe kako brinete da li se neki pauk mota oko vas dok su vam sklopljene oci ili ako pocnete sa kolebanjem oko vremena koje posvecujete meditiranju, a mogli biste raditi nesto drugo. Kada se ovakve misli pojave, jednostavno opet lagano usmerite paznju na predmet vezbe.
- Neocekivana buka vas moze ometati tokom meditiranja, ali samo ako vi to dozvolite. Lupanje vrata i slicno traju samo trenutak, ali ako brinete kako cete reagovati ako se to desi opet ili zelite da dostignete savrsen mir i tisinu, dajete tim ometanjima preveliku snagu i produzavate ih cak i kada ona nestanu. Relativno je lako meditirati u potpunoj tisini, ali pravi je test ostati opusten i usmeren u stvarnom svetu.
- Na kraju, obezbedite sebi privatnost i mir koliko god je to moguce. Iskljucite telefon..

PROCISCAVANJE TELA

Uticaj meditacije na telo

Cilj dana : Da naucimo o uticaju meditacije na telo.

Razliciti fizioloski efekti

Prema brojnim naucnim istrazivanjima koja je sezdesetih godina sproveo Robert Volas sa Kalifornijskog univerziteta, akoja je naknadno potvrdio i Herbert benson, Kardiolog sa Harvarda, meditacija ima znatno veci fizioloski efekat od odmaranja ili cak spavanja. Volas i Benson su otkrili daispitanici u stanju meditacije udisu 20 procenata manje kiseonika i izdisu 20 procenata manje ugljen dioksida nego sto bi to cinili prilikom uobicajenomg opustanja. Njihov krvni pritisak i brzina pulsa su se znacajno smanjili, dok je nivo mlecne kiseline koje je njihovo telo proizvodilo bio znatno smanjen i ostajao na tom nivou jos neko vreme nakon zavrsetka sesije. mlecna kiselina predstavlja supstancu koja je povezana sa udri ili bezi rekacijom tela, pa se zato uobicajeno koristi kao indikator stresa.

Dalja istrazivanja

U kasnim sezdesetim, istrazivanja koja su vrsila dva japanska naucnika otkrila su da tokom meditiranja mozdani talasi zen monaha pokazuju dijagram koji odgovara sporijoj teta frekvenciji, koja se uobicajeno povezuje sa spavanjem.
Naknadno otkrice da se meditaciaj moze koristiti i u kontroli nesvesnih fizioloskih funkcija, kao sto su otkucaji srca ili telesna temperatura, dovelo je do razvoja alternativne metode u kojoj pacijent podrazava tehnike meditacije kako bi se oslobodio bola i stresa.

ovo je sve za danas. Budite vredni i srecni. :)
PrethodniSledeća

Povratak na Lična iskustva